Monthly Archive 30 kwietnia 2025

18-21/2025 Interwencje na terenie miasta Tychy

28.04.2025 roku, o godzinie 16:28 zostaliśmy zadysponowani do monitoringu pożarowego w budynku handlowym przy ul. Budowlanych w Tychach. Do działań wyjechał zastęp Mercedes Atego.

Po dojeździe zastępów z JRG Tychy i rozpoznaniu sytuacji okazało się, że to fałszywy alarm, a nasz zastęp w trakcie dojazdu został przedysponowany na pełnienie dyżuru zabezpieczenia rejonu operacyjnego miasta Tychy i powiatu bieruńsko-lędzińskiego w KM PSP Tychy.

SiŚ:
– JRG Tychy (GBARt, SD-40,3),
– OSP Bojszowy (GBARt),
– OSP Lędziny (GCBA).

Podczas dyżuru zabezpieczenia rejonu operacyjnego zastęp Mercedes Atego był dysponowany do 2 interwencji:
1) O godzinie 17:23 – plama oleju na jezdni przy ul. Towarowej i ul. Serdecznej w Tychach.
SiŚ:
– JRG Tychy (GBARt).
– OSP Bojszowy (GBARt).

2) O godzinie 18:04 – pożar lasu przy ul. Bielskiej w Tychach.
SiŚ:
– JRG Tychy (GBARt),
– OSP Lędziny (GCBA),
– OSP Bojszowy (GBARt).

Zastęp zakończył działania i wrócił do jednostki o godzinie 20:03.

____________________________________________
Fot. 112Tychy – Tyskie Służby Ratownicze

17/2025 Zabezpieczanie operacyjne miasta Tychy i powiatu bieruńsko-lędzińskiego

28.04.2025 roku, o godzinie 00:11 zostaliśmy zadysponowani do pełnienia dyżuru zabezpieczania rejonu operacyjnego miasta Tychy i powiatu bieruńsko-lędzińskiego w Komendzie Miejskiej PSP w Tychach.
Do działań wyjechał zastęp Mercedes Atego.

W tym czasie zastępy z JRG Tychy prowadziły działania gaśnicze przy ul. Browarowej w Tychach.

Dyżur zakończono w nocy o godzinie 2:26. W Tym czasie nie odnotowano żadnej interwencji.

Manewry Międzyrzeckie 2025

W sobotę 26.04.2025 roku, zastęp Mercedes Atego brał udział w ćwiczeniach służb ratowniczych pod nazwą „Manewry Międzyrzeckie”.

Scenariusz ćwiczeń zakładał wybuch gazu w budynku komunalnym przy ul. Żubrów w Międzyrzeczu z dużą liczbą poszkodowanych.

W manewrach brały udział:
Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Tychach
Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach
Policja Bieruń
OSP Świerczyniec
Ochotnicza Straż Pożarna Bojszowy
OSP Bojszowy Nowe
OSP Ćwiklice

__________________________________________________
Fot. Jacek Krawczyk Search and Rescue Photo

Warta przy Bożym Grobie

W Wielką Sobotę kontynuując wieloletnią tradycję druhowie z naszej jednostki pełnili wartę przy Bożym Grobie w kościele parafialnym p.w. Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Bojszowach.
W warcie uczestniczyli strażacy oraz druhowie MDP.

____________________________________
Fot. OSP Bojszowy, UG Bojszowy

Ćwiczenia z gaszenia pożarów wewnętrznych

W dniach 15-16 kwietnia w Lędzinach odbyły się ćwiczenia z zakresu taktyki gaszenia pożarów wewnętrznych zorganizowane przez Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Tychach . W drugim dniu ćwiczeń wzięła udział dwójka druhów z naszej jednostki.

Ćwiczenia został przeprowadzone przez instruktorów pożarów wewnętrznych z Komend Miejskich Państwowej Straży Pożarnej w Tychach, Zabrzu oraz Gliwicach.

Ćwiczenia zostały podzielone na kilka epizodów/scenariuszy, podczas których strażacy mogli obserwować zjawiska zachodzące podczas pożarów wewnętrznych, a także przećwiczyć wykorzystanie specjalistycznego sprzętu przeznaczonego do tego typu pożarów.

W jednym z epizodów wykorzystaliśmy lancę przebiciową wraz z agregatem mgłowym firmy Mist-Tech Sp z o o będącym na wyposażeniu naszego samochodu Mitsubishi L200. Zastosowanie tego typu sprzętu pozwala m.in. na gaszenie pożaru z zewnątrz bez narażania życia i zdrowia strażaków. Lanca przebiciowa pozwala również na obniżenie temperatury gazów pożarowych przed wejściem roty do pomieszczenia.

Dzięki temu, że warsztaty odbyły się na terenie budynku przeznaczonego do rozbiórki, udało się zachować realizm oraz warunki, które panują podczas tego typu zdarzeń.

Artur Kuźnik Fotografia
Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Tychach
Mist-Tech Sp z o oo

Życzenia Wielkanocne

16/2025 Pożar traw i nieużytków w Jedlinie

16.04.2025 roku, o godzinie 16:43 zostaliśmy zadysponowani do pożaru traw i nieużytków przy ul. Nasypowej w Jedlinie. Do działań wyjechał zastęp Mercedes Atego.

Po dojeździe na miejsce i rozpoznaniu sytuacji okazało się, że pożar traw znajduje się na wale przeciwpowodziowym rzeki Gostynia przy ul. Skromnej.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu jednego prądu wody w natarciu na źródło ognia.

SiŚ:
– OSP Bojszowy (GBARt).

14-15/2025 Zabezpieczanie operacyjne miasta Tychy i powiatu bieruńsko-lędzińskiego

15.04.2025 roku, o godzinie 17:00 zostaliśmy zadysponowani do pełnienia dyżuru zabezpieczania rejonu operacyjnego miasta Tychy i powiatu bieruńsko-lędzińskiego w Komendzie Miejskiej PSP w Tychach.
Do działań wyjechał zastęp Mercedes Atego.

W tym czasie zastępy z JRG Tychy, OSP Lędziny i OSP Imielin prowadziły działania gaśnicze przy pożarze budynku w Lędzinach.

Podczas dyżuru, o godzinie 17:40 zostaliśmy zadysponowani do uwięzionego kota w rurze kanalizacyjnej na terenie budowy przy ul. Derkaczy w Tychach. Po dojeździe na miejsce i rozpoznaniu sytuacji okazało się jest to fałszywy alarm.

SiŚ:
– OSP Bojszowy (GBARt).

Dyżur zakończył się po godzinie 19:15.

Zabezpieczanie na terenie toru FCA Poland

W niedzielę 13.04.2025 roku, zastęp Mercedes Atego brał udział w zabezpieczaniu rajdu 2. Runda SMT 2025, który odbył się na terenie toru FCA Poland.

SiŚ:
– OSP Bojszowy (GBARt),
– ZRM.

13/2025 Pożar przy ul. Warszawskiej w Bieruniu

08.04.2025 roku, o godzinie 15:41 zostaliśmy zadysponowani do pożaru traw i nieużytków przy ul. Warszawskiej w Bieruniu. Do działań wyjechał zastęp Mercedes Atego.

Po dojeździe na przystąpiliśmy do wsparcia działań zastępu z OSP Bieruń Stary. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zbudowaniu linii zasilającej oraz kilku linii gaśniczych w natarciu na pożar.
Spaleniu uległo 2 ha powierzchni traw i nieużytków.

SiŚ:
– OSP Bieruń Stary (GBA),
– OSP Bojszowy (GBARt),
– Straż Miejska Bieruń.

________________________________________
Fot. OSP Bieruń Stary, OSP Bojszowy