Historia

Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Bojszowach

               W dniu 28 lutego 1926 roku z inicjatywy mieszkańca Bojszów Górnych, Pana Józefa Stalmacha odbyło się spotkanie założycielskie Ochotniczej Straży Pożarnej w Bojszowach. W tym dniu na członków jednostki zapisało się 31 ochotników, a na pierwszą siedzibę straży pożarnej wyznaczono stodołę u Pana Pawełczyka. Tam też znajdowała się pierwsza pompa ręczna.

W okresie okupacji, w latach 1939 – 1945, jednostka zawiesiła częściowo swoją działalność. W tym czasie strażacy nie mogli organizować zebrań. Po wojnie, w roku 1945, przystąpiono do budowy remizy strażackiej. Nową strażnicę oddano do użytku w 1951 roku. Składała się z garażu, pomieszczenia gospodarczego oraz magazynu paliw.

W 1965 roku powstał plan rozbudowy remizy i w niedługim czasie budynek przyjął obecne wymiary i kształt. Oddanie go do użytku nastąpiło w dniu 20 lipca 1969 roku. W Tym samym dniu człowiek pierwszy raz wylądował na Księżycu.

W pierwszych latach swej działalności, w okresie przedwojennym, bojszowscy strażacy do akcji wyjeżdżali konno. Pierwszym samochodem, jakim dysponowała jednostka był podarowany w 1953 roku przez kopalnię Stalinogród, wóz bojowy polskiej produkcji o nazwie Ursus. Służył strażakom przez 10 lat. W 1963 roku strażacy wzbogacili się o nowy wóz bojowy typu GM-8, ufundowany przez dawną kopalnię Piast w Lędzinach oraz motopompę „Leopolia”, podarowaną przez Komendę Powiatową Straży Pożarnej w Pszczynie. Trzecim wozem bojowym bojszowskiej jednostki był Star-26, wyprodukowany w 1967 roku. Strażacy otrzymali go 21 lipca 1971 roku. W 1994 roku władze Gminy Bojszowy zakupiły do naszej jednostki fabrycznie nowy, średni samochód ratowniczo-gaśniczy GBA 2,5/16 marki STAR 244 z zbiornikiem 2500 l wody, który służył bojszowskiej jednostce do 2017 roku. Obecnie STAR służy w OSP Międzyrzecze. W 1998 roku jednostka otrzymała od Komendy Rejonowej Straży Pożarnej w Tychach ciężki samochód gaśniczy GCBA 6/32, na podwoziu marki JELCZ 004 ze zbiornikiem 6000 l wody. Pojazd był w podziale bojowym naszej jednostki do 2012 roku. W 2013 roku pozyskaliśmy lekki samochód kwatermistrzowski marki Dewoo Lublin, który od 1997 roku służył w OSP Świerczyniec.

Z okazji jubileusz 50-lecia OSP Bojszowy, który obchodzono w 1976 roku, strażacy otrzymali od społeczności bojszowskiej pierwszy sztandar, który służył w jednostce do 1996 roku. Ze względu na zmiany administracyjne włączenia miejscowości Bojszowy do Miasta Tychy, uroczystości jubileuszu odbyły się dopiero rok później, czyli 24 lipca 1977 roku. W dniu Świętego Floriana, 4 maja 1981 roku w kościele parafialnym w Bojszowach, została poświęcona odnowiona figurka patrona strażaków, a następnie umieszczona na honorowym miejscu we wnęce strażnicy, gdzie aktualnie się znajduje. 18 lipca 1996 roku, podczas obchodów 70-lecia istnienia bojszowskiej OSP poświęcono oraz przekazano nowy sztandar, który służy naszej jednostce do dnia dzisiejszego.

W akcjach, w których bojszowscy strażacy brali udział poza granicami Bojszów są: tragiczny w skutkach pożar Rafinerii Ropy Naftowej Czechowice-Dziedzice w czerwcu 1971 roku, gaszenie pożarów lasów w okolicach Olkusza i Tarnowskich Gór pod koniec lat 80. oraz podobne akcje w Rudzach Raciborskich, Kosztowach czy Cielmicach w końcu lat 90. Strażacy brali również udział w usuwaniu skutków powodzi, która miała miejsce na terenie powiatu bieruńsko-lędzińskiego
w roku 1996 i 1997 oraz 2010.

Ochotnicza Straż Pożarna w Bojszowach została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego w dniu 1 lipca 1995 roku.

Aktualnie OSP Bojszowy zrzesza 125 członków, w tym 59 zwyczajnych, 10 honorowych, 20 wspierających i 36 członków MDP i DDP. Na co dzień do działań i akcji ratowniczo-gaśniczych wyjeżdża Zespół Ratowniczy OSP Bojszowy – jest to grupa operacyjna członków, która składa się z 34 strażaków ratowników OSP. Grupę tworzą druhowie zwyczajni, posiadający odpowiednie kursy i szkolenia, aktualne badania lekarskie, a także ubezpieczenie. Jednostka w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego specjalizuje się w ratownictwie technicznych oraz wysokościowych. Stowarzyszeniem kieruje Zarząd OSP, wybrany na Walnym Zebraniu Sprawozdawczo – Wyborczym, które odbyło się 22 maja 2021 roku.

Bojszowska straż dysponuje następującym sprzętem i wyposażeniem ratowniczo-gaśniczym:

Średni samochód ratowniczo-gaśniczy z funkcją ratownictwa technicznego. Samochód został zakupiony fabrycznie nowy w 2012 roku, zabudowany przez firmę BOCAR na podwoziu marki Mercedes Atego.

Drugi wóz to średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki Renault Midlum, wyprodukowany produkcji 2008 roku. Pojazd został zabudowany przez firmę WISS – Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych. Samochód otrzymaliśmy z KM PSP w Tychach, w 2017 roku w formie 3 letniego użyczenia. W 2020 roku został oficjalnie przekazany do naszej jednostki.

Trzeci pojazd to lekki samochód ratowniczo-rozpoznawczy marki Mitsubishi L200 z napędem 4×4. Samochód został zakupiony fabrycznie nowy w 2023 roku, zabudowany przez firmę MIST-TECH. Pojazd posiada zabudowę modułową, na której znajduje się sprzęt ratowniczo-gaśniczy.

Dodatkowo w pomieszczeniach garażowych za strażnicą znajduje się przyczepa specjalna z pompą wysokiej wydajności 11600 l/min wyprodukowaną przez firmę Białogon S.A., którą otrzymaliśmy w 2013 roku. Kolejna przyczepę specjalną przeznaczona jest do ratownictwa ekologiczno przeciwpowodziowego NEPTUN, którą otrzymaliśmy w 2016 roku. Maszyna przeznaczona jest do szybkiego zasypywania worków piaskiem podczas prowadzonych akcji przeciwpowodziowych, a także można wykorzystać ją to neutralizowania dużych plam oleju oraz substancji ropopochodnych. Przyczepa została wyprodukowana przez firmę FUS Fabryka Urządzeń Specjalistycznych z Andrychowa. W 2019 roku wzbogaciliśmy się również o przyczepę specjalną z agregatem prądotwórczym 100 kVA.

Warto wspomnieć, że od zawsze w strukturach jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Bojszowach działa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Celem działania MDP jest m.in.: szerzenie wiedzy o ochronie przeciwpożarowej, przygotowanie do służby w OSP i PSP, podnoszenie sprawności fizycznej, nauka zdrowiej rywalizacji i pracy w grupie, kultywowanie tradycji strażackiej, organizowanie działalności kulturalno – oświatowej, działalność wolontariacka, współpraca z organizacjami młodzieżowymi, a także realizacja innych działań. W listopadzie 2021 roku, w naszej jednostce odbyły się Dni Otwarte. Było to pierwsze tego typu wydarzenie w historii OSP. Owocem tego wydarzenia jest m.in. dzisiejsza młodzież.

Bojszowscy strażacy biorą udział w szkoleniach i kursach, które podnoszą kwalifikacje ratownicze.
W 2019 i 2020 roku kilka grup strażaków brało udział w szkoleniu z zakresu ratownictwa wysokościowego realizowanym w KSRG, w zakresie podstawowym. Szkolenie odbyło się na terenie KM PSP w Jastrzębiu – Zdroju. Ponadto strażacy z KM PSP w Tychach prowadzą regularne szkolenia i kursy dla strażaków ratowników OSP.

Dane na dzień 24 kwietnia 2024 r.