100 lat OSP Bojszowy

100 lat OSP Bojszowy

16 maja 2026 roku przy remizie odbyły się wyjątkowe uroczystości Jubileuszu 100-lecia naszej jednostki połączone z obchodami Powiatowego Dnia Strażaka Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego. Był to dzień pełen wzruszeń, podsumowań oraz podziękowań za sto lat służby, poświęcenia i pracy na rzecz lokalnej społeczności.

Podczas uroczystego apelu nasza jednostka została odznaczona najwyższym odznaczeniem nadawanym przez Związek OSP RP – Złotym Znakiem Związku OSP RP. To szczególne wyróżnienie przyznawane jest jednostkom za wieloletnią działalność, zasługi dla ochrony przeciwpożarowej oraz wychowanie kolejnych pokoleń strażaków. Odznaczenie zostało nadane uchwałą Prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP. Dodatkowo nasza OSP otrzymała uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Województwa Śląskiego” oraz uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego Medal „Za Zasługi dla Ochotniczego Pożarnictwa Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego”.

Złoty Znak Związku OSP RP otrzymał również druh honorowy, były wiceprezes OSP – dh Andrzej Rokowski.
Odznaką Świętego Floriana „Za Zasługi dla Społeczności Lokalnej”, nadaną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, wyróżniony został były prezes OSP – dh Kazimierz Lysko.

Podczas uroczystości odznaczenia i medale otrzymali również nasi druhowie:
🥉 Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa – dh Magdalena Janosz
🏅 Odznaka „Strażak Wzorowy” – dh Sabina Lipka, dh Paulina Indeka oraz dh Bartosz Czarnynoga

Najbardziej zasłużeni członkowie honorowi, wspierający i zwyczajni naszej OSP otrzymali także 🎖️ Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Bojszowach”. Wyróżnienia trafiły również do osób oraz instytucji, które przez lata wspierały działalność naszej jednostki.

Podczas apelu podziękowano wszystkim, którzy na przestrzeni minionych lat pomagali rozwijać OSP, wspierali naszą działalność i byli częścią historii tej jednostki.

Po części oficjalnej odbył się jubileuszowy festyn z oprawą muzyczną Events Factory. Dużym zainteresowaniem cieszyła się premiera filmu historycznego „100 lat OSP Bojszowy”, którą obejrzało blisko 144 uczestników. Na mieszkańców czekały również animacje dla dzieci, prezentacja sprzętu strażackiego, kącik pamięci z kronikami i księgą pamiątkową oraz stanowisko Akademii OLiOC.

Dziękujemy wszystkim gościom, samorządowcom, mieszkańcom, druhnom i druhom oraz osobom zaangażowanym w organizację tego wyjątkowego wydarzenia. To było piękne święto naszej strażackiej rodziny i całej lokalnej społeczności.

Zdjęcia: Artur Kuźnik Fotografia

Comments are closed