Ćwiczenia z zakresu taktyki gaszenia pożarów wewnętrznych

Ćwiczenia z zakresu taktyki gaszenia pożarów wewnętrznych

W sobotę 16.07.2022 roku, dwa zastępy z naszej jednostki brały udział w ćwiczeniach z zakresu taktyki gaszenia pożarów wewnętrznych, które odbyły się na Poligonie Ratowniczym OSP Kęty.

W szkoleniu brało udział 13 strażaków-ratowników Ochotnicza Straż Pożarna Bojszowy. Zajęcia składały się z części teoretycznej oraz praktycznej.

Podczas części teoretycznej strażacy zapoznali się z materiałami przygotowanymi przez instruktora inż. Michała Grabowskiego – Naczelnika OSP Kęty.
W trakcie części praktycznej zademonstrowano zjawiska pożarowe. Do obserwacji użyto m.in. trzech różnych kamer termowizyjnych. Ponadto zostały przybliżone zagrożenia, z którymi strażak może spotkać się podczas działań wewnętrznych. Zaobserwowano również zjawisko rozgorzenia, wstecznego ciągu płomienia czy zapłonu gazów pożarowych.
Na koniec omówiono pakiet wężowy W42, sposoby przemieszczania się w rocie oraz procedurę otwarcia drzwi. Zwrócono również uwagę na specyfikę prądów w natarciu pośrednim i bezpośrednim.

Warto wspomnieć, że druhowie z naszej jednostki przygotowali i zbudowali modele do pokazów ogniowych – mały domek z daszkiem i duży domek dla lalek.

W ćwiczeniach brali udział również strażacy z OSP Kęty i Ochotnicza Straż Pożarna Rusocice.

Dziękujemy serdecznie za miłą i sympatyczną atmosferę podczas szkolenia.

Foto:
Wojtek Bujarek – Fotografia
Płomienny Dziad – Rescue Photo & Video
Ochotnicza Straż Pożarna Bojszowy

Comments are closed